Az előző évben a lakáspiaci tranzakciókkal együtt a hitelkihelyezések mértéke is jelentős növekedést produkált. A növekedés szinte minden hitelterméknél jelentős volt, a kihelyezett fogyasztási- és lakáshitelek mennyisége tavaly több, mint 30%-kal emelkedett a Világgazdaság szerint.
Az előző években még a hitelállomány zsugorodásáról lehetett beszélni, ez azonban 2017-ben megváltozott. Jelenleg ki lehet jelenteni, hogy fordulat következett be a háztartások finanszírozásában is, és a hitelállomány szűkülése megállt. Amíg a 2016 év végi adatok majdnem 3%-os csökkenést mutattak a korábbi évhez képest, addig a háztartások hitelállománya 2017-ben már 2,5%-kal magasabb a 16-os értéknél.
Az eladó lakások piacát tekintve még hangsúlyosabb a változás. Az előző évi 2,7%-os zsugorodáshoz képest tavaly 3,4%-os növekedés realizálódott a háztartások kezében. Az MNB közzétett adatai szerint 2008 óta nem vett fel annyi hitelt a magyar lakosság, mint a tavalyi évben. A 2008-as értéktől persze így is elmarad, melynek 59%-a volt csupán a teljes háztartási hitelfelvétel.
A lakossági hitelezés legfőbb motorja a lakáshitel, melyben elsődleges szerepet játszik a CSOK elterjedése és az új lakásprojektek folyamatos bővülése. A tranzakciók ilyen mértékű fellendülésében egyértelmű szerepet játszanak a kedvező feltételekkel és alacsony kamattal hozzáférhető lakáshitelek. A Bankráció.hu elemzései szerint, míg 2012 novemberében a lakáshitelek átlagos piaci kamata 11% felett volt, a tavalyi év végére ez az érték 5% alá süllyedt.